Осінні роботи

   Осінні роботи на пасіці відрізняються від літніх двома особливостями - можливістю виникнення бджолиного злодійства й підвищеною злобливістю бджіл. У них ще не затих інстинкт збирання корму й злодійство, при неправильних діях бджоляра, може охопити пасіку.

   Осінній огляд сімей проводять лише наприкінці дня, дотримуючи підвищених мір обережності, а при необхідності тривалого денного огляду, користуються спеціальним наметом. Як би там не було, а осінній огляд необхідний, тому що саме він є самим відповідальними в пасічницькому сезоні. Якщо помилки, допущені влітку ще можна якось виправити, то помилки при підготовці бджолиних сімей до зимівлі виправити, практично, неможливо. Після постановки вуликів у зимовник або в зиму на точку, залишається лише перехрестити їх і чекати весни. Саме осінні помилки є головною причиною неблагополучної зимівлі. До причин відноситься й неякісний корм на зиму, і обкрадання його в результаті нападу ос, і неправильно сформоване гніздо, і відсутність у вулику плідної матки. Саме осінні роботи є запорукою не тільки благополучної зимівлі, але й швидкого розвитку бджіл навесні, їхньої продуктивності в наступному сезоні. Якщо по весні у вулику мало підмору, немає вологості й цвілі, а тим більше слідів проносу, значить дії пасічника восени були правильними.

 

 

   Іноді головний взяток різко припиняється, але підтримуючий медозбір залишається й закінчується поступово. По закінченні головного взятку, коли сім’я стане збирати менше 1 кг. нектару в день, проводять осінню ревізію бджолиних сімей. У зоні мішаних лісів України цей огляд проводять у першій декаді серпня (після свята Ільї), у південних районах - пізніше (жовтень - листопад). При різкому припиненні головного взятку не слід квапитися з оглядом через можливість виникнення бджолиного злодійства. Краще почекати доки з’явиться підтримуючий взяток,  і потім провести осінній огляд.

   Осіння ревізія бджолиних сімей передбачає необхідність з'ясування стану їх після медозбору, кількість меду й перги у вуликах, якість корму, силу сімей, наявність матки й кількість розплоду, а також загальний стан гнізда й придатність стільників для зимівлі.

   Одночасно проводиться попереднє формування гнізда на зиму. Після головного взятку кількість бджіл різко зменшується тому при першій нагоді необхіднго оцінити стан сім'ї. Гніздо оглядають повністю, для того, щоб особливо точно і якомога раніше визначити запаси меду у вулику. При їх недостатній кількості - поповнюють. Кількість меду в рамці визначають "на око" з огляду, що в одному квадратному дециметрі стільника перебуває 350 - 400 грамів меду. (Повний стільник 435 Х 300 важить близько 4 кг, а стільник 435 Х 230 - близько 3-х кг.). Недостачу меду поповнюють із запасу або підгодовують бджіл цукровим сиропом (лише в крайньому випадку). Саме в цей час, поки ще є тепло, бджолам віддають маломедні стільники, ставлячи їх у гніздо за діафрагму (заставну дошку). Виникає ситуація, коли бджоли не заберають мед, який стоїть за заставною дошкою. Тоді можна зробити "штучну крадіжку". За межами пасіки (чим далі тим краще) ставлять пустий вулик і в нього ставлять маломедні рамки, або рамки, які необходно вибракувати. Така ситуація може спровокувати крадіжку меду на основній пасіці, тому льотки прикриваємо на одну бджолу. Такий спосіб слід використовувати лише в крайньому разі інакше такий спосіб можить призвести до масової крадіжки на пасіці, а також домасової загибелі бджіл. Бджолина сім'я завжди перенесе холодну зиму при наявності якісного корму, тому всі сили направляємо на забезпечення сімей якісним кормом і пергою.

   Наявність яєць і личинок говорить про те, що в сім'ї є матка, а суцільний розплід про те, що матка гарної якості і в природі ще є підтримуючий медозбір. Буває, що при огляді виявиться один або декілька прогризених ройових маточников. Якщо сім'я не роїлася, то це говорить про те, що бджоли тихо замінили матку. Якщо ж маточники свищеві, то матка загинула з вини бджоляра (при відкачці меду, під час перевезення й т.д.).

   Після головного медозбору наступає момент, коли бджоли починають виганяти з вуликів трутнів. Це відбувається у всіх вуликах і не помітити цього неможливо. Якщо ж буде виявлено, що в якомусь вулику трутнів не виганяють, варто звернути на нього особливу увагу. У такій сім'ї спостерігається велике скупчення трутнів у центрі гнізда, відсутні яйця й розплід. Яйця й молодий розплід у гнізді можуть бути відсутніми і після зміни матки, тому що матка недавно спарувалася із трутнями. У таку сім'ю ставлять контрольний стільник з молодими личинками, узятий від іншої сім'ї. При відсутності матки бджоли закладуть на контрольній рамці свищеві маточники. У цьому випадку маточники зривають і сім'ю виправляють, приєднуючи до неї нуклеус із молодою плідною маткою або поєднуючи її з іншою сім'єю.

 

 

   У кожній сім'ї після головного взятку повинно бути не менше ніж 4-5 рамок з розплодом. Кількість розплоду враховують у перерахуванні на повну гніздову рамку розміром 435 X 300 мм або 435 Х 230, кому як зручніше. До вересня повинно бути не менше однієї рамки розплоду. Під час огляду гніздо в сім’ї скорочують, тому що воно для них стає надмірно великим, бджоли витрачають багато енергії на підтримання необхідної температури у вулику, а також нектар, який бджоли принесуть із наявних медоносів не будуть розносити по всіх рамках в тому числі і маломедних. Другі корпуси й надставки знімають, а із гнізд видаляють зайві рамки, не зайняті бджолами та маломедні. У багатокорпусних вуликах сім’ї залишають у двох корпусах, за винятком слабких. В жодному випадку не слід забирати повномедні рамки з вулика - їх обов'язково підставляють на заміну маломедним. Підгодовувати цукром бджіл - це погана практика ще радянських пасічників але допускаються така підгодівля лише в крайньому випадку, коли недостатьо медових запасів. Пасічник повинен в першу чергу турбуватися про бджіл і під час головного медозбору підготувати повномедні рамки для зими.

   У вересні - жовтні пасічник формує гніздо бджіл. Кількість рамок, які залишають у вулику залежить від сили сімей, але обовязково гніздо формують таким чином, щоб бджолам вистачило меду до початку весняного медозбору і таким чином, щоб в гнізді залишились світлокоричневі рамки для весняного розплоду. Наприклад, при середній сім'ї, яка займає 6-8 вуличок залишають 10-12 рамок з медом. При цьому рамки розташовують таким чином: по 2 повномедні рамки ставляють на 2-х краях гнізда, потім по 2 медово-пергові рамки і  2-4 рамки ставляють у середину гнізда. Якщо в гнізді ще залишився піздній розплід, то заміну такої рамки проводять після виходу всіх бджіл. Якщо вулики стоять льотками на схід або захід то гніздо переміщають до південної сторони вулика при цьому гніздо буде краще прогріватися. Вільний простір у корпусі й надставці після попереднього складання гнізд відокремлюють глухими перегородками, а поруч із ними ставлять загальну утеплювальну подушку. На стельові дошки кладуть утеплення (мати рогожні та ін.) при зниженні температури. У цей час проводять і вибракування бджолиних сімей. Вибракуванню підлягають слабкі сім'ї, малопродуктивні, хворі й трутовочні. Вибракованні сім'ї або знищують (об'єднують з іншими сім'ями), або поєднують по кілька штук в одному вулику через глуху перегородку.

     У жовтні головна турбота пасічника - використовувати можливе потепління для обльоту бджіл, тому що чим пізніше вони облетятся, тим легше й успішніше будуть зимувати. Бджоляр може сприяти пізньому обльоту. Повертаючись з кочівлі, пасіку варто розмістити в місцях, добре захищених від вітрів і де гарно прогріває сонце. Захистити від вітру можуть споруди, огорожі, пологі південні схили.

   Вулики восени краще ставити льотками на південь, щоб сонячне тепло добре прогрівало передню стінку вулика, і давало змогу провести обліт всім бджолам. Під час обльоту потрібно ширше відкрити льотки, щоб прискорити його, поки сонце зігріває землю й повітря. У жовтні майже щорічно бувають окремі теплі дні, які можуть бути використані для обльоту бджіл.

    Боротьба із вароатозом - пасічник повинен  обробити бджіл відповідно до інструкції  медичного препарату. 

   Наступне завдання - вжити заходів проти мишей. Вулики - дуже привабливе для них житло. Перепинити доступ гризунам через льоток можна за допомогою льоткових загороджувачів. Вони є в продажі, їх можна легко виготовити й самому. Необхідно оглянути вулик, щоб не було щілин у даху або між дахом і корпусом вулика.

 

 

Останнє редагування Середа, 16 грудня 2020 00:21
Оцініть матеріал!
(8 голосів)