Сайт про бджіл і бджільництво

Отрута бджолина

Фото бджолиної отрути Фото бджолиної отрути

 Бджолина отрута - це, мабуть, самий «загадковий» і самий неймовірний продукт з усіх, що видобуваються на пасіці. Він може бути і ліками і отрутою одночасно. Вся справа в правильному застосуванні та дозуванні.

 Що таке бджолина отрута?

 У той час, коли пасічникам-професіоналам поняття і природа бджолиної отрути добре відома і зрозуміла, для багатьох людей цей продукт є загадкою. Отрута робочої медоносної бджоли - це особлива рідина, яка виділяється спеціальними ниткоподібними залозами в жалоносному апараті. Цей секрет має досить специфічний запах і гіркуватий смак. При укусі одна особина за раз втрачає від 0,2 до 0,8 міліграма отрути, її кількість залежить від віку, а також пори року.

 Як утворюється?

 Бджолина отрута - це продукт діяльності спеціальних жалоносних залоз, які є у робочих бджіл, а також у матки. Весь «захисний» апарат, за допомогою якого комахи обороняють себе і своє житло, складається з самого жала і отруйних залоз. Ці залози являють собою відгалуження в придаткових органах і виділяють прозору іноді з жовтуватим відтінком рідину-секрет. На організм тварин, людей і інших «ворогів» вона діє як отрута. Для бджіл її запах є збудником, який викликає агресію і захисні реакції інших особин.

 Склад

 Не дивлячись на те, що для бджолярів і науки ця речовина давно відома, досі точний її склад не встановлений. Відомо лише те, що вона містить дуже високоактивний білок меліттін, багато амінокислот, ферментів, різних видів кислот, жири, гістамін, леткі олії, мікроелементи, а також стероїдоподібні речовини. Основний компонент бджолиного секрету - це меліттін, зміст якого становить близько 50%. Також тут багато тертіапіна, гістаміну і апаміну. Але не варто забувати, що хімічний склад отрути залежить від кількох факторів: вік бджоли, харчування та спосіб отримання. Останній фактор особливо впливає на чистоту і насиченість отруйного секрету.

 Властивості

 Варто відзначити, що бджолина отрута - це і отрута й ліки одночасно. У невеликих дозах її користь безмежна, в той час як у великій кількості вона може бути причиною головного болю, алергії, набряку і навіть задухи. Але як показує практика таке зустрічається лише у 0,5-2% всіх людей, що використовують даний вид апітерапії. Завдяки унікальним лікуючим властивостям сьогодні входить в ряд мазей, кремів, протизапальних і заспокійливих гелів.

 Отрута - антибіотик і лікувальний засіб

 Основна властивість бджолиної отрути - це протизапальна і антибіотична дія. Через особливий склад і деякий пекучий ефект у багатьох випадках цей секрет бджіл виступає як протибольовий засіб. Навіть у розведеному стані отрута залишається стерильною, тому підходить для лікування вірусних і бактеріальних захворювань. Більш того, ця бджолина речовина відрізняється високою стійкістю до зовнішніх чинників, навіть при високій і низькій температурі вона зберігає всі свої біологічні властивості. При маленькій дозі прийняття всередину, отрута бджіл надає тонізуючу дію, покращує працездатність, заспокоює психіку і налагоджує сон. Позитивний вплив вона знайшла у лікуванні серцево-судинних недуг. Зокрема, вона стимулює м'яз серця, знижує тиск і покращує еластичність судин і капілярів.

 Як видобувають бджолину отруту?

 Не складно здогадатися, що як і всі бджолопродукти отруту добувають на пасіці. Для цього використовують механічні та електричні пристрої. Варто сказати, що збір бджолиної отрути - це нелегка, та ще й дуже небезпечна справа. Вона вимагає досвіду, певних знань, умінь і потрібний інвентар.
Інвентар для збору:

    ядозбірник
    пінцет
    широка посудина
    фільтрувальний папір
    індукційна котушка
    акумулятор
    плівка і целофан
    електричний пристрій
    персикове масло
    великий ящик
    дріт

 Як збирати?

 Отруту можна збирати вручну. Для цього слід брати кожну бджолу окремо і притискати її пінцетом до скла. При цьому способі комаха випустить рідину, але не загине, втративши жало. Можна також в посудину налити персикового масла, зверху горлечко закрити плівкою, садити по черзі бджіл, щоб вони залишали в плівці жала. Другий спосіб менш щадний, так як бджоли гинуть. Отрута в цьому випадку залишається на дні під маслом. Але найсучасніший спосіб - це за допомогою спеціального електро-ящика, який можна з легкістю знайти в магазинах бджільницького господарства, а також змайструвати самостійно. Таку ж електричну спеціальну установку можна розміщувати біля льотка вулика. Під дією розряду струму, бджоли інстинктивно будуть віддавати отруту на спеціально підготовленому склі.

 Пристрій для збору бджолиної отрути

 У нинішній час високих технологій модернізація дійшла і до процесу збору бджолиної отрути. Для цього використовують спеціальний прилад, придуманий ще в 1960-му році одним болгарським бджолярем І. Лазів. Його пристрій дозволяє отримувати отруту у комах, дратуючи їх електричним струмом. При цьому способі бджоли не гинуть, оскільки не віддають жало. Такий пристрій для збору бджолиної отрути сьогодні має ряд модифікацій. Найпоширенішими є спеціальні коробки, в які поміщаються бджоли і де вони під дією струму залишають отруту. Також популярнин є невеликий пристрій, що прикріплюють до льотка вулика. Такі апарати одержали назву отрутоотримувачі і дозволяють швидко, а найголовне ефективно отримувати чисту хорошу отруту комах.

 Лікування бджолиною отрутою

 Як говорять дослідники, в лікувальній практиці бджолину отрута брали ще стародавні народи Греції, Китаю та Індії. Про користь цього продукту говорили Гіппократ, Гален і Пліній. Відомо, що укусами бджіл багатьох недуг позбувалися російські царі і правителі інших зарубіжних країн (Іван Грозний, король Карл Великий). Офіційно застосування бджолиної отрути в практиці народної медицини лікування стало відомо після 1930-х років. Його стали масово використовувати для лікування болю в суглобах, кістках, як антибіотичний і заспокійливий засіб. Не дивлячись на широкий прогрес і різноманітність ліків, сучасна медицина також застосовує цей бджолопродукт.

 При розсіяному склерозі

 У нашій країні для лікування розсіяного склерозу дуже широке застосування отримали продукти бджільництва, в тому числі, бджолина отрута. Її активні речовини зміцнюють імунітет і сприяють виробленню протизапальних гормонів. Секрет отруйних залоз бджіл підвищує ступінь мієлінової оболонки, а також підвищує провідність нервових сигналів. Це в свою чергу покращує всі рухові функції організму. Для лікування розсіяного склерозу застосовують укуси бджіл з паралельним використанням прополісу і маточного молочка. Повний курс становить 21 день, що складає приблизно 50 бджолиних укусів.

 Для суглобів

 Фахівцями давно було відмічено, що бджолина отрута добре впливає на всю кісткову систему людини, а особливо на стан суглобів. Ці природні ліки здатні швидко зняти біль, запалення і повернути рухливість хворих суглобів. Цей унікальний метод поставив на ноги не один десяток людей у той час, коли лікарі відмовлялися проводити лікування. Вже через 10 днів у багатьох хворих, які приймають бджолину отруту, відзначали поліпшення стану і знеболюючий ефект. Ревматизм, подагра, невралгія, артрит і поліартрит - це ще не увесь перелік недуг, де використовується лікування бджолиною отрутою.

 Лікування бджолиним медом і отрутою

 Особливий лікуючий ефект багато хто відзначає при одночасному лікуванні отрутою і медом. Цей метод є основним у народній медицині та апітерапії, застосовується при багатьох внутрішніх запаленнях. Наприклад, для лікування нервової системи використовується бджолина отрута разом з невеликою дозою меду. При цьому мед разом з отрутою знайшов застосування і зовні для лікування запальних процесів шкіри і суглобів. Солодкість можна використовувати і самостійно, і упереміш з отрутою.

 Виробництво бджолиної отрути

 Сучасне виробництво отрути бджіл - це чіткий злагоджений процес, в якому задіяні нові технології та різне обладнання для видобутку продукту. Так, наприклад, промисловим шляхом його добувають за допомогою пристрою, конструкція якого практично ідентична у багатьох країнах світу. Зазвичай бджоли дратуються електричним струмом і залишають отруту на спеціальній силіконовій поверхні. Сьогодні бджолина отрута використовується у виробництві багатьох лікарських препаратів, мазей і таблеток (Апіфор, апізартрон, апікаін).

 Скільки коштує бджолина отрута?

 Скажемо відразу, що ціна на отруту комах дуже різноманітна і залежить, насамперед, від способу і місця придбання. Якщо отрута купувати у складі іншого засобу - виходить дешевше, в чистому вигляді ця речовина дуже дорога, що пояснюється її складністю природного видобутку. В Україні 1 гр. видобутої речовини коштує  від 300 до 900 гривень.

 Бджолина отрута в косметології

 Ця незвичайна речовина сьогодні стала просто панацеєю для збереження краси та молодості шкіри. Практично всі провідні косметичні компанії додають бджолину отруту до складу антивікових кремів. Дослідження косметології показали, що отрута сприяє виробленню колагену і може з легкістю замінити Ботокс. Також рідина жалоносних залоз комах входить до складу зволожуючих і відновлюальних засобів по догляду за обличчям і тілом. Речовини діють як укуси бджіл, посилюючи приплив крові і метаболізм в клітинах.

 

 

Останнє редагування Четвер, 04 лютого 2021 22:14
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Детальніше в цій категорії: « Мерва Стільниковий мед »