ГоловнаПро пасікуВороги бджілМалий вуликовий жук
Бджільництво в Україні

Малий вуликовий жук

 Вуликовий жук. Як уже повідомлялося, в останні роки велику заклопотаність бджолярів світу викликає поширення серйозного шкідника медоносної бджоли - малого вуликового жука південноафриканського походження Aethina tumida .

 Раніше був відомий тільки в тропічній Африці. Однак, останнім часом завезений в США (де вперше виявлений в 1996), Канаду (2002), Австралію (з 2002), Європу (2003). В Австралії виявлений у бджіл в штатах Новий Південний Уельс і Квінсленд. У Канаді виявлений у бджіл в провінціях: Манітоба (2002 і 2006), Альберта (2006), Квебек (2008, 2009), Онтаріо (2010). Імовірно, поєднання імпорту бджолиних маток з інших країн, а також бджолиних вуликів викликало настільки широке поширення. В Україні фактів виявлення цього жука не зафіксовано тому для нас зараз найголовніше не допустити проникнення малого вуликового жука на територію нашої країни і встановити суворий карантинний контроль за отриманим матеріалом з неблагополучних місць.

 Самці мають розмір в середньому (5,12 ± 0,07 х 3,2 ± 0,04) мм, самки трохи крупніше - (5,27 ± 0,06 х 3,25 ± 0,04) мм. Молоді особини кремово-коричневі, з віком стають темно-коричневими або чорними. Жуки швидко пересуваються, вважають за краще темні місця. Молоді особини можуть літати на відстань до 5 км. Харчуються кормом, багатим вуглеводами. Вважають за краще селитися у вуликах і сотосховищах, але при їх відсутності здатні жити і розмножуватися у фруктах: авокадо, грейпфрутах, бананах, ананасах, винограді, манго, ківі, а також в яблуках, мигдалі, чорниці, вишні і т.д. .

 Самка жука надзвичайно плодюча, відкладає білі яйця довжиною 2,2-2,4 мм в щілинах вулика. Яйце в вулику бджіл розвивається 2-3 дня; личинки - 10-16 днів; лялечки - 3-4 тижні. Тривалість життя дорослих жуків близько 6 місяців. При сприятливих умовах протягом року розвиваються 4-5 генерацій жуків.
 Напади жуків на вулики бджіл нерідко носять масовий характер, в ряді випадків в гніздах бджіл виявляють до 1000 цих комах. Жуки ховаються в різні щілини вулика розміром до 2-4 мм. При дотику бджіл вони завмирають, підкручують голову, притискаючи міцно ноги і антени до свого тіла. У африканської капскої бджоли розвинений специфічний механізм захисту гнізда від цих шкідників. При зіткненні з жуками бджоли іноді відривають їм голови і викидають, намагаються їх жалити, але через твердий хітиновий покрив це не завжди вдається. Відпущений жук швидко біжить і ховається. Значно легше бджола знищує виявлених личинок. При значному проникненні в вулик дорослих жуків бджоли починають їх інкапсулювати прополісом. Процес інкапсуляції триває 1-4 дня, при цьому більшість бджіл доставляють прополіс і роблять капсули, а одна або більше число (в середньому 2 ± 1,27) постійно охороняють відкриті незавершені капсули, заганяють туди жуків і не дають їм вийти. У капсулі може перебувати від 1 до 200 жуків. Інкапсулювання перешкоджає розмноженню шкідника. Деякі інкапсульовані жуки гинуть, а деякі моуть втекти вночі, коли активність робочих бджіл знижується. Шкода, що наноситься малим вуликів жуком Капським бджолам, порівняно невелика, частіше уражаються окремі слабкі сім'ї.

 

 На противагу африканським бджолам сім'ї європейських бджіл малий вуликовий жук руйнує. У 1998 р у Флориді загинуло від нього приблизно 5000 сімей медоносних бджіл. Личинки жука (біло-кремового кольору), що мають 3 пари помітних ніг, проробляють тунелі в сотах, порушують печатку меду, забруднюють його фекаліями, в результаті чого мед розріджується, змінює колір, спінюється, випливає з стільників на дно вулика і має характерний запах гнилих апельсинів. Печатку меду розкривають і дорослі жуки, які здатні також поїдати яйця, дорослих бджіл, пергу, мед. Личинки шкідника знищують розплід, стільники з пергою. На противагу восковїй молі вони знищують також свіжовідбудовані або ще не відбудовані стільники. Сім'ї бджіл без надання допомоги гинуть протягом місяця або різко слабшають, злітають. Личинки жука розміром 10-11 мм на 17-й день свого розвитку мігрують з вулика і заляльковуються в грунті. Дорослих жуків виявляють при ретельному огляді гнізд бджіл, деяких жуків, які загинули знаходять на дні вулика. При наявності личинок шкідника замітне відкривання печатки меду, його витікання з вулика або на підлогу сотосховища де зберігають рамки. Особливо уважним треба бути при появі в вулику або сотосховищі характерного запаху гнилих апельсинів.
Для профілактики і боротьби з жуком необхідно утримувати сильні сім'ї, підтримувати санітарний стан вуликів і приміщень для зберігання стільників. Порожні стільники обробляють парадихлорбензол, сім'ї бджіл - препаратом Check mitet (фірма «Байєр»), грунт навколо вулика на відстані 4 м. обприскують 0,05% -ним розчином перметрина. Проводяться спроби використання патогенних нематод для знищення лялечок і дорослих жуків в грунті. Певний ефект щодо попередження проникнення дорослих жуків у вулик дає скорочення льоткового отвору.

 

Про вуликового жука розповідає відеоблогер Дмитро Ткаченко (США)


 

 

Останнє редагування Вівторок, 29 грудня 2020 11:12
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Галерея зображень

Детальніше в цій категорії: « Шершень Миші »

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.