Підсадження маток

 Підсадження маток — необхідні для нормального розвитку бджолосімей. Якщо матка випрацювалася або вирізняється слабкою яйценосністю, то які б ідеальні умови утримання не створювалися сім'ї, вона не зможе забезпечити сім'ю тією кількістю бджіл, яка необхідна для її повноцінної роботи й життєдіяльності.

 При утриманні в багатокорпусному вулику організм матки фізіологічно спрацьовується вже до кінця першого року життя. На другий рік відбудеться якісне погіршення сім'ї. Тому, як уже було сказано, матку необхідно заміняти через кожні рік-два. Тільки особливо цінні матки, завбачливо переведені в нуклеуси, з обмеженою кладкою яєць, можуть використовуватися ще 1-2 роки для одержання племінних личинок.

 

 

 Молода матка закінчує яйцекладку пізно восени, на місяць і більше пізніше від матки, яка хоча б раз перезимувала, а навесні, навпаки, береться до відкладання яєць на 2-3 тижні раніше від старої.

 Існує кілька способів заміни маток, що ґрунтуються на видаленні старої матки до підсадження молодої або до підставляння зрілого маточника. Видаляти маток навесні нерозумно, тому що сім'я вступає в період активного росту, а торішні матки до весни входять у період найвищого фізіологічного розквіту.

 Підсадка молодих маток часто не приносить успіху, тому що залежить від багатьох умов:

1. Непліднву матку важливо підсаджувати відразу ж після виходу її з маточника.

2. Підсаджують матку при наявності взятку. У безвзятковий час сім'ї обов'язково підгодовують цукровим сиропом (1:1) або медовою ситою за 1 - 2 дні до відбору матки й 3 дні після підставлення молодої.

3. Проводять підсадження маток у вечірній час, коли закінчується літання бджіл.

4. Підсаджують молоду матку через 3 дні після відбору старої та знищення закладених бджолами маточників.

5. Роботу проводять у безвітряні, сонячні й теплі дні.

6. При підсадженні маток намагаються менше тривожити бджіл і стежити, щоб дим був не гарячим, а холодним.

7. Маток підставляють у кліточці.

8. Матку в кліточці витримують 1-2 доби й випускають через нижній отвір кліточки, попередньо замазавши його воском із медом, узятим зі стільника цієї сім'ї.

9. Перед заміною маток рекомендується змінювану матку помістити в клітку на добу, а потім посадити в цю ж клітку, зібравши стару матку, молоду. Клітку залишають на один-два дні на тому ж місці, після чого випускають матку через нижній отвір.

 Неплідну матку можна підсадити другій сім'ї методом «купання»: за 3-4 години до підсадження із гнізда видаляють забраковану матку. У склянку наливають теплу (30 °С) воду, опускають у неї матку в кліточці й «купають» її доти, доки вона не втомиться й не припинить «бігати» по воді. Після закінчення літання бджіл мокру матку висаджують на прилітну дошку. Бджоли вже шукають матку й у цей час можуть прийняти чужу спокійну матку. Дим при цьому можна не використовувати. Протягом 3 днів сім'ю не турбують, не оглядають.

 Можна обмазати матці крила й ніжки медом або збризкати їх цукровим сиропом, що також робить матку малорухомою.

 Найчастіше заміна плідними матками проходить з більшим успіхом, ніж неплідих. Але слід пам'ятати, що давати нову матку треба тоді, коли бджоли вже відчують сирітство, але ще не взялися до відкладання норицевих маточників.

 Оптимальний час підсадження матки — через 1-2 години після видалення старої матки (вони починають відчувати "сирітство"). Бджоли також охочіше приймають тих маток, у яких була коротка перерва в яйцекладці.

 При підсадці плідних маток зазвичай користуються кліткою або ковпачком. Клітку з кормом (канді) для матки поміщають між рамками з розплодом, де є мед. Через 1-2 доби перевіряють, як бджоли поставилися до матки. Якщо вони спокійно сидять на клітці, просовують в отвір хоботки, це ознака дружелюбності. У цьому випадку відкривають нижню частину клітки й отвір змазують воском із медом, узятим зі стільника. Клітку ставлять на місце, і бджоли з'їдають мед, прогризають віск і випускають матку. Якщо ж бджоли неспокійно бігають по клітці, ніби захоплюють ротовими частинами дріт клітки, то матку слід залишити на місці, а гніздо перевірити на наявність маточників. Виявлені маточники знищують.

 При використанні ковпачка матку випускають на один зі стільників, на якому є відкритий розплід, вільні бджолині соти й мед. Матку з бджолами накривають великим ковпачком. Дуже швидко почнеться яйцекладка і через день-два ковпачок забирають.

 Спосіб підсадження матки — струшування бджіл й уведення матки. За 1— 2 год до припинення літання у бджіл відбирають із вулика стару матку. До прилітної дошки приставляють плоску кришку вулика так, щоб протилежний її край був розташований трохи нижче від покладеного на лоток. Із вулика виймають 2-3 рамки з бджолами й струшують на дах. Як тільки бджоли потягнуться у вулик, у центрі їхньої групи випускають із кліточки матку, і вона разом із бджолами заходить у вулик. Перед струшуванням рекомендується дати 2—3 клуби диму в льоток і трохи на струшених бджіл із маткою.

 Можливим є також інший спосіб підсадження маток. Молоду плідну матку попередньо саджають у кліточку. Розбирають гніздо вулика й знаходять рамку, на якій працює стара матка. Її видаляють, а на це ж місце висаджують із кліточки нову матку. Якийсь час спостерігають за ставленням до неї бджіл. Якщо матка спокійно пересувається на стільнику й бджоли її не чіпають, а іноді й годують, це означає, що вони прийняли матку, і рамку ставлять на місце. Через 3 дні потрібно перевірити роботу нової матки.

 Можливим є підсадження матки разом із бджолами із нуклеуса. Для цього відбирають із вулика частину рамок і стару матку. Звільняють місце для трьох рамок. До низу вставної дошки прикріплюють кнопками або клеєм смужку газетного паперу й закривають нею прохід під дошкою. Увечері у звільнене місце переставляють усі рамки з нуклеуса разом із бджолами й маткою на них. Рамки з розплодом поміщають у середині вулика, рамки з медом — по краях. Через добу вставну дошку акуратно виймають і через 2 дні оглядають гніздо.

 У двокорпусних і багатокорпусних вуликах нуклеуси можна формувати в других корпусах. Знизу корпуса прибивають фанерне дно, у середину ставлять 3-4 рамки зі зрілим розплодом, дають маточник і відкривають запасний льоток у протилежний бік. Матка виходить спаровуватися з трутнями і нею заміняють стару.

 Високопродуктивну цінну матку краще давати у сформовані сильні відводки біля основних сімей з льотком у той самий бік. Молоді бджоли краще приймають матку.

 Після того як бджоли відводка прийняли матку й вона вже почала кладку яєць, в основної сім'ї відбирають стару матку й усі рамки з розплодом переносять у відводки без бджіл. Цю роботу проводять в теплий, сонячний день (о 15-16-й год). У сім'ї залишають тільки рамки з медом. Старий вулик забирають, а на його місце ставлять відводок. Залишившись без матки й розплоду, бджоли шукатимуть матку й частково повернуться на колишнє місце. Через 2-3 години вулик із бджолами, які залишилися в ньому, підносять до відводка, ставлять льотком до льотка, відбирають рамки з медом, переставляють їх у відводок, а зайві забирають у приміщення. Оброблені димом бджоли з порожнього вулика переходять у відводок.

 Підсадження маток іншої породи пройде краще у відводках із молодими бджолами.

 

Останнє редагування Вівторок, 22 грудня 2020 23:56
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)