Версія для друку

Способи виправлення сімей - трутовок

 Поява матки-трутовки у вулику призводить до затримки розвитку бджолиної сім'ї: скорочення робочих бджіл, псування гніздових рамок. Якщо пасічник вчасно помітив проблеми в вулику з появою бджіл - трутовок, то він може застосувати такі методи виправлення:

1. плідні матки обмазують медом і запускають через вічко пізно ввечері, тихенько і без диму. Матка входить у вулик, бджоли вилизують її і приймають.

2. Запасну плідну матку з відводку або нуклеуса поміщають в кліточку і кладуть на прилітну дошку проблемної сім'ї. Всіх бджіл з нуклеуса струшують з рамок на матку. Коли половина їх зайде в вулик трутовки, то випускають матку з клітки. Вона із залишком бджіл входить у вулик.

3. У проблемної сім'ї ввечері забирають всі стільники. Вночі закривають льотки. Витримують бджіл добу. Увечері ставлять новий вулик, в нього стільники, що вчора відібрали.

З старого вулика витрушують бджіл до прильотної дошки нового вулика. Коли половина їх зайде у вулик, до решти бджіл пускають плідну матку, яка заходить у вулик.

4. Якщо сім'я - трутовка тягне маточники на трутневих личинках, то можна прищепити нормальні маточники з інших сімей, але тільки не запечатані.

5. Бджолам проблемного вулика підставляють рамку печатного засіву на виході. З появою молодої бджоли ставлять рамку з одноденними яйцями. Молоді бджоли виводять нову матку.

 

 

Цей спосіб малоймовірний, на мій погляд.

6. Встановлюють в центр гнізда 3 - 4 рамки відкритого розплоду. На наступний день підсаджують плідну матку або поміщають зрілий маточник.

7. Можна поставити за один раз 30 - 50 маточників з личинками різних вікових груп з ройової сім'ї. Є ймовірність, що бджоли їх візьмуть.

8. Можна в маточниках, що бджоли закладають на трутневих личинках, поміняти личинок на нормальних. Взяти їх можна з інших сімей. Спосіб також малоймовірний.

9. У проблемну сім'ю ставлять 2 рамки з засівом на виході. Коли вийдуть молоді бджоли, всі рамки з вулика видаляють. При цьому бджоли роблять клуб. Витримують їх два дня.

Після чого ставлять рамку з відкритим медом. А після 30 хвилин комплектують гніздо, повертаючи вийняті рамки. На одній з рамок підсаджують під ковпак матку.

10. У гніздо трутівки ставлять дві рамки з засівом на виході. А через кілька днів прищеплюють на ці рамки зрілий маточник.

11. На відстань 20 - 25 метрів виносять вулик з проблемною сім'єю з пасіки. На її місце встановлюють новий вулик. У нього поміщають запасну плідну матку з нуклеуса або відводка під ковпаком на рамці разом з бджолами.

Потім трутовок витрушують. Вони повертаються на пасіку на колишнє місце і входять в новий вулик. Через кілька днів комплектують гніздо і випускають матку.

12. З проблемного вулика струшують всі рамки з «горбатим» засівом і з яйцями, струшуючи бджіл в інший вулик або переносний ящик. Потім в цей ящик ставлять всі інші рамки разом з бджолами.

Увечері всіх бджіл знову витрушують перед вуликом на колишньому місці. Коли вони почнуть заходити у вулик до них пускають неплідну матку.

Рамки ставлять на місце у вулик. Як правило, бджоли приймають матку, і вона через деякий час робить шлюбний обліт і нормально працює.

13. Якщо сім'я - трутівка поселена через глуху перегородку з нормальною сім'єю і сила нормальної не поступається, то можна перегородку підняти на 1 см. Дати бджолам протягом 3 днів вільно переміщатися з однієї частини вулика в інший.

Матку нормальної сім'ї, бажано, накрити ковпачком, для перестраховки. Потім перегородку опускають і до трутівки підсаджують запасну матку.

14. У проблемних бджіл струшують всі рамки і закривають вулик. Вулик ставлять в інше місце. У такому стані їх витримують добу.

На наступний день беруть новий вулик. У нього роблять відводок: дві рамки бджіл з засівом на виході і рамка бджіл з одноденним засівом між ними.

Далі ставлять в відводок рамки, що вчора відібрали у трутовок.

Пізно ввечері бджіл з проблемного вулика витрушують на прилітну дошку відводка. Через тиждень перевіряють наявність маточників на рамці, де був засів. Якщо вони є, бджоли виводять нову матку.

15. Сім'ю - трутовку виносять з пасіки. На її місце ставлять порожній вулик. Потім трутовок витрушують. Коли бджоли злетяться на своє старе місце в новий вулик, то льотки в ньому закривають.

Далі вулик виносять в холодне місце (підвал або зимівник). Бджіл тримають без корму і води. На наступний день, під вечір, пускають до них матку через льоток (плідну або неплідну).

А пізно ввечері вулик виносять і встановлюють на колишнє місце на пасіці. Вранці комплектують гніздо.

16. У проблемну сім'ю підсаджують плідну матку з іншої сім'ї на рамку під ковпак. Потім вулик з трутовками міняють місцями з вуликом, де відібрали матку. Таким чином, трутовки виправляються, а сім'я без матки виводить собі нову.

Дуже запущені сім'ї - трутівки виправляють, комбінуючи кілька способів відразу, що я і роблю на своїй пасіці.

Завжди, основним із способів виправлення є голодування бджіл. З припиненням надходження нектару і пилку в вулик припиняється і репродуктивна функція медоносних бджіл.

Як бачимо з переліченого, процес виправлення проблемних бджіл не тільки складний, але і додає проблем пасічнику.

Тому, необхідно постійно стежити за спарюванням бджолиних маток, вчасно виправляти можливі проблеми.

Звичайно, що в даному переліку записані не всі способи боротьби із бджолами-трутовками. Прохання залишати свої коментарі, щодо вирішення проблеми. Таким чином пасічники-початківці, а також уже досвідчені пасічники зможуть дізнатися і вибрати для себе найоптимальніший спосіб боротьби із сім'ями-трутовками.

 

 

Останнє редагування Вівторок, 22 грудня 2020 23:50
Оцініть матеріал!
(9 голосів)